ODPOVĚDI NA DOTAZY

 

 

DOPORUČENÍ ÚSTŘEDNÍ  KOMISE  PRO  OCHRANU  ZVÍŘAT  podmínky chovu plazů v zajetí včetně velikosti a základního vybavení chovného zařízení, způsobu chovu, výživy, odchytu a transportu

 

 

 

Dobrý den,

četla jsem na vašich stránkách o problematice s roztoči u hadů. Chtěla

bych varovat. Pořídila jsem si mládě Epicrates cenchria cenchria, po

měsíci jsem objevila roztoče. Jelikož jsem s nimi nikdy nepřišla do

styku, navštívila jsem veterináře. Ten mi doporučil Arpalit 1%. Ten se

ale již nevyrábí. Vyrábí se Arpalit bez udání procent. Po aplikování

mi had bohužel, přes péči doktora uhynul. Bylo mi řečeno, že výrobce nechal stejný

název, ale změnil účinnou látku. Mne bohužel nenapadlo, po zakoupení

Arpalitu ho donést veterináři a konzultovat ho.

Marta Bitterová

 

 

 

Dobrý večer.Chtěl bych se zeptat  na odchov vajíček v inkubátoru.Měl jsem dvě snůšky, které se nepovedly.1. snůška po měsíci se celá náhle  scvrkla,vajíčka obsahovala embrya.2. snůška hned druhý den po umístění do inkubátoru ten samý problém.Mám inkubátor vlastní výroby 2  nádoby vnější s vodou a topením , vnitřní s vajíčky. Jde zakoupit  inkubátor   pro vlhkou inkubaci, kde a za kolik?  Děkuji

Inkubátory vyrábí firma Brinsea.Jsou však dosti drahé.(Adresa: ZOO Chleby,Chleby 1, PSČ 289 31,tel.: 325588511).Mám i údaje o cenách, ale jsou již staršího data, tak je raději neuvádím.Pokud si zažádáte, firma Vám zašle katalog (vyrábí i jiné užitečné věci, pro odchov plazů) i s aktuálními cenami.Myslím, že Vašim problémem je nedostatek vlhkosti.Tím, že budete mít co největší vlhkost v inkubátoru NIC nepokazíte-NAOPAK.Musí se rosit co nejvíce.Také topení by mělo být přímo ve vodě, aby se tato mohla odpařovat. Nesmí ovšem kapat přímo na vajíčka - i když jednotlivé kapky nevadí. Vajíčka by měla ležet ve vlhkém substrátu (já používám Lignocel). Vajíčka snesou chvilkový nedostatek vlhkosti (většinou se udává 24 hodin). Pokud je tato doba delší, již dochází většinou k nevratnému vysušování a následnému úhynu zárodků.

Nepíšete jaké hady chováte. Pokud PMB, nevím, proč vajíčka dáváte do inkubátoru. Většina samic se o vajíčka vzorně stará a stačí terárium dvakrát denně pořádně orosit a samice záškuby těla nejenže udrží požadovanou teplotu (kterou při poruše inkubátoru, či při dlouhodobém výpadku proudu těžko udržíte), ale i mikroklima. Je sice pravdou, že někteří chovatelé upřednostňují výhradně inkubátory, jiní chovatelé naopak upřednostňují přirozenou inkubaci. (Já také). Inkubátor používám pouze v případech, kdy samice naklade více vajec, než je schopna tělem ovinout, nebo když se nějaké vejce dostane nedopatřením mimo ostatní vajíčka.

Pokud budete mít ještě nějaké nejasnosti - napište mi (nejlépe s nákresem Vašeho inkubátoru, včetně podrobného popisu termostatu, nebo jiného zařízení), pokusím se Vám pomoci.

Já chovám leguáni   rodu Basiliscus vittatus, užovku červenou po jednom páru, zřejmě máte pravdu protože jsem nerosil pouze mněl vajíčka položená na molitanu, jehož spodní okraj byl ve vodě to celé se nacházelo ve vnitřní nádobě, vnější je z vodou a ponořeným akvarijním topením. Příště budu rosit, což jsem nedělal ze strachu s plísně.

                                  Moc děkuji  s pozdravem  J Nitka

Dobrý den pane Moravec. 

Rád bych se Vás na něco zeptal. Někdy po zimě jsem si v Praze na Brumlovce koupil užovku červenou. Koupil jsem si ji i přesto, že mne původní majitel varoval, že nežere. Předtím jsem se snažil něco o hadech přečíst a tak jsem věděl, že u mláďat této užovky to bývá poměrně časté. Vzhledem k tomu, že byla i z podzimního slabšího vrhu, jsem doufal, že se časem chytí a začne žrát sama. Je konec května a potvoře se do samostatného žraní pořád nechce. Osobně ji nechci nechávat hladovět déle než 20 dní, protože je poměrně mladá a mohlo by to na ní zanechat následky. Pokud ji krmím násilně, je to trochu zajímavé. Pokud se jí snažím nacpat holátko, celkem tvrdohlavě ho odmítá a někdy ho musím pomalinku nacpat celé až do krku. Pak ho již nevrací. Zkoušel jsem ji krmit i kousky hovězího srdíčka a pokud krmím menší kousky, tak 0,5x0,5x1 cm tak žere poměrně ochotně, stačí jen otevřít tlamku, položit na spodní čelist a již polyká sama. Holátka jsem zkoušel i nařezávat po stranách, aby ji trochu nalákala silnější vůně, ale také to nepomohlo. Teď jsem začal krmit již jen hovězím srdcem s přídavkem vitamínů pro absenci kostní tkáně a vápníku v mase.  Neměl byste nějakou radu, jak ji donutit žrát. Zatím mi nikdo neporadil a již by se snad měla užovka osamostatnit. Pošlete mi prosím svůj názor, tady je každá rada drahá. 

Děkuji a s pozdravem Karel Urbánek

Vážený pane Urbánek! 

Pokusím se Vám odpovědět, dle svých zkušeností:

Na začátku Vás asi nepotěším, neboť se někdy stává, že had se nechytne nikdy a je nutné ho násilně krmit celý život! I když u užovky červené by to nebyl až tak velký problém, jak např. u krajty. V každém případě je známá věc, že pokud budete krmit dva stejné hady stejnou potravou a stejným množstvím, tak pokud jeden z nich bude krmen násilně a druhý bude potravu sám lovit, tak tento druhý had vyroste dříve, než ten první. Již z tohoto důvodu je samozřejmě lepší, když had přijímá potravu sám, což se Vám již napůl prakticky podařilo (jak píšete). S užovkami velké zkušenosti nemám, ale u hadů je to v tomto směru s přijímáním potravy podobné. V každém případě neexistuje zaručený recept.Já osobně to dělám tak, že několikrát hada násilně nakrmím a potom se mu snažím předkládat co nejmenší kořist a snažím se měnit druh kořisti. Zkouším také střídat mrtvou i živou potravu. Také měním dobu předkládání potravy, eventuelně ji nechám v teráriu v noci. (Pozor na eventuelní pokousání plaza!!!) Pokud to nezabere, nakrmím hada násilně několikrát (a co nejvíce) za sebou. Ve velké míře přidávám do potravy vitamíny.Toto dělám např. 2x týdně, po dobu 2-3 týdnů. Potom nechám hada 10-14 dnů vyhladovět a poté mu zkusím opět předložit potravu na ulovení. Toto opakuji dle potřeby vícekrát za sebou, pokud se nedostaví úspěch.Píšete, že nařezáváte holátko po stranách, v literatuře jsem se několikrát dočetl, že někdy pomůže naříznout hlavu, (mozkovou část).Pokud by nic nepomohlo, bylo by dobré (pro jistotu) zajít za veterinářem a nechat užovku prohlédnout a udělat výtěr, aby se vyloučily zdravotní potíže.(POZOR! Ne každý veterinář má zkušenosti s plazy!!!!!) Jinak jen pro úplnost. Pozor (hlavně v budoucnu), na období, kdy mají užovky čas klidu, nebo páření a pod., v tomto období je přirozené, že potravu nepřijímají. Až začne užovka potravu přijímat (nebo, kdyby nepomohlo nic), ozvěte se.

Dobrý den.

 

Možná si pamatujete, že jsem Vám nedávno psal o problému s moji Guttatou. Nežrala sama od narození, podzimní vrh. Chtěl jste popsat další vývoj. Došel jsem za veterinářem, který ji prohlédl a nezjistil na ní nic, zjistil spíše opak. Je velmi pozorná, zdravotně super, ale nežere stále. Dostal jsem ale dvě rady. Poradil mi krmit sondou kaši, která podněcuje chuť k jídlu. Ta kaše se skládá  několika stejných dílů. Vaječný obsah, mletá holata (stačí hovězí srdce a trochu vitamínů k tomu, kvůli absenci kostní tkáně a ostatních částí) poslední díl multivitamin, jako je třeba "spofavit". Obyčejný dětský multivitamín. Sice to prý užovku trochu zavodní, ale podněcuje to chuť k jídlu. Krmit denně či obden  desetinu hmotnosti hada. Druhá rada byla, zkusit třeba krmit mladá ptáčata, paví očka nebo jiná holátka, že třeba tyhle hadovi nevoní.  Zkusil jsem mláďata pískomilů. Okamžitý účinek. Dokonce předběhla i mého druhé hada, se kterým žije v jednom teráriu. Snad v tom bude pokračovat a zvykne si i na normální holata. 

Zatím nashledanou a s pozdravem 

Karel Urbánek

Vážený pane Moravec,

před 2 roky jsem od vás koupil mládě PMB nyní má 4 metry a chovám ji v teráriu o rozměrech 250x100x130,vytápěném dvěmi žárovkami .Hadi leží na dřevěných roštech přibližně v půlce výšky terária. U takto velkého terária mám problém s udržením vhodné vlhkosti. I při důkladném porosení celého vnitřku terária je vlhkost max. 70% a velmi rychle klesne .Tato vlhkost je nízká a při svlékání se vyskytují problémy. Nesvlečené cáry kůže vždy po navlhčení opatrně svléknu, proto si myslím, že problém je v nízké vlhkosti. Na dně jsem měl rozdrcené středy kukuřic, které mi byly doporučeny ve Zverimexu jako vhodné na chov veškerých zvířat. Vím, že Vy chováte hady na pilinách. Chtěl bych se proto zeptat zda-li si myslíte, že jsou vhodnější a jestli je udržujete trvale vlhké. Mám strach aby neplesnivěli. Prosím proto o radu jaký je nejvhodnější podklad na dno terária a jak udržet vyšší vlhkost alespoň po dobu svlékání. Předem děkuji za pomoc a prosím o otisknutí odpovědi na Vašich stránkách . 

                                                                                                      Děkuji , Pavel Janeček

Vážený pane Janeček! 

Nevím, kolik je okolní teplota v místnosti, kde máte terárium, ale myslím si, že vytápět tak velké terárium 2 žárovkami (záleží samozřejmě i jaký mají výkon), je málo! Možná i zde je příčina nedostatečného odpařování vody ze stěn terária. Teplota v teráriu by se měla blížit 30°C, ovšem s místem na vyhřívání, kde je přes den minimálně 35°C! Při svlékání záleží i na tom, zda je v teráriu dostatek vhodných drsných předmětů, o které by si plaz zachytil svlékanou kůži. Vlhkost klesá po orosení často. Důležité je vlažnou vodou postříkat opravdu celé terárium a i plaza. Většinou stačí dvakrát denně. Skla terária by se poté měla silně sama orosit. Velice se mi osvědčil rozprašovač, který se ručně natlakuje a potom pouze stiskem ventilku rozprašuje vodu po teráriu. Jednak je to měně pracné, hlavně však velice efektivní.

Jde asi pouze o záměnu slov, ale pro jistotu: hady nechovám na pilinách, ale na hoblinách. Vhodný je i Lignocel. Hobliny udržuji suché.

 

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu. Pořídili jsme si užovku červenou ( hlavně pro syna ). Všechno bylo OK do té doby, než manželka špatně zavřela terárium. Užovka pláchla. Hledali jsme, kde se dalo - nic. Je nějaká možnost ji vypátrat? A chytit?

Děkuji D.G

Tady je každá rada drahá, zvláště proto, že užovka je malá a může zalézt prakticky kamkoliv!!! Navíc neznám  Váš byt. Pokud Vám uteče, (mimo byt) můžete být také pokutován za týrání zvířete.  Takový  případ  tady   nedávno   byl!
Jediné, co Vám mohu poradit a co aplikoval úspěšně můj kamarád se stejným  hadem, je posypat moukou všechna místa, která přicházejí v úvahu a ráno hledat stopy. Není to vtip!!! Také můžete prohledat  všechny místa,  kde by se mohla vyhřívat,  ale je to velice pracné.  Pokud se had nemá kde napít,  nachystejte mu misku s vodou, ale musíte  ji
celou noc sledovat.  Také je teoreticky možné, že se užovka někde zazimovala  ( pokud tam ovšem v zimě pronikne mráz, tak s velkou pravděpodobností pojde), potom ji ovšem objevíte až na jaře.

Jestli užovku chytíte, tak mi prosím napište.

 
                                   
  Miroslav Moravec